Titel:
Bild 1: "Putte m. fl. d. 4/10 1912"; Bild 2: "Perioden 2. d. 6/10 1912". Kvinnor på promenad utmed vattendrag med barn. På bild 2 står de vid en fördämning med en byggnad intill, troligen en kvarn. Känner du igen kvinnorna eller miljön? Meddela gärna oss i så fall! Fotografierna sitter i ett album som har tillhört Ingegerd Berggren född 1906 i Knäred, gift Willners. Kvinnan till höger verkar vara central i albumets privata bilder, för hon förekommer på flertalet av dem. På bild 1 bär hon en sorgebindel och Ingegerds mor Maria Henrietta Mobäck dog i augusti 1912, så möjligen kan det vara en släkting till henne. Många av de andra bilderna i albumet (VMA12190 K1e) visar byggnationen av kraftverken i Knäred och Majenfors 1906-1910.
Beskrivning:
År:
1912-1912
Fotograf / Konstnär:
Utgivare:
Hallands kulturhistoriska museum
Licens:
CC-PDM
Platsinformation:
sverige, halland, halland, laholm, knäred
Bildkvalite:
Läs mer här FAQ
i Tryck din egen poster
Har du ett eget gammalt fotografi du skulle vilja förstora och göra en poster av? Det skulle exempelvis kunna vara en bild från din barndom, ett porträtt av din farfar, den där fina bilden från ett fotoalbum hos din mormor eller kanske en bild från huset du bor i.
Bildretuschering och förstora bilder
Reproduktion och reparation av ditt foto - vi ökar upplösning samt förbättrar ljussättning och skärpa på alla bilder innan tryck! Vi kan även hjälpa dig att ta bort repor, fläckar och skador samt återställa gulnade bilder. Skriv ett mejl till oss efter du lagt din beställning om du har speciella önskemål.
Så här gör du för att ta en bild av ditt gamla foto
Tänk på att ha kontrast mellan fotot och bakgrunden samt undvik ljus ovanifrån för att minska skuggor och reflektion när du fotograferar den gamla bilden. Du kan också ladda ner appen Fotoskanner från Google som hjälper dig skanna ditt foto på bara några sekunder. När du har fotograferat den gamla bilden laddar du upp bilden här och designar din poster.