Licensvillkor:
Längst ner på det här motivet kommer en källhänvisning som krävs enligt licens, exempelvis: "Upphovsman: Lundberg, Bengt A; Upphovsrätt: RAÄ"
Titel:
Midsommar Överallt arrangeras lokala midsommarfiranden. Vid en släktträff i det nybyggda fritidshuset i Digesgård 1977 skulle det dansas på midsommarafton och på midsommardagen ordnades en tipspromenad. Då väcktes tanken på att också bjuda in de närmaste grannfamiljerna. Det blev starten på en tradition som höll på i 32 år, fram till 2009. Under 25 första åren ledde Lars Wikander midsommardansen och lekarna kring midsommarstången. Därefter tog grannfamiljen Asplund över.Efter de första två åren på strandheden i Digesgård bjöd familjen Tore och Marita Gunnarsson i Digesgård under de kommande åren in firandet till sin gårdsplan. Från att ha varit en handfull familjer kom nu 100-150 besökare från alla håll i Digesgård. Bild 1 Anslag om midsommarfirandet sattes upp runt om i Digesgård. Bild 2 Och publiken strömmade till från alla håll Bild 3 Midsommarstången kläddes på förmiddagen. På eftermiddagen restes den efter inmarsch på gården då man sjöng "Vi går över daggstänkta berg". Detta firande är från 2006. Bild 4 Ringlekarna avlöste varandra. Mormors lilla kråka, Vi äro musikanter, Små grodorna... Bild 5 Även om Lars Wikander avgått som lekledare fanns det två inslag som han ledde alla 32 åren. Det ena var "Huvud, skuldra, knä och tå" som var en gymnastisk övning som började lugnt och slutade i rasande tempo. Det här minns barnen! Bild 6 och 7 Det andra inslaget var den avslutande "Raketen" som skickades i väg i två exemplar.
Beskrivning:
År:
Fotograf / Konstnär:
WIKANDER Lars
Utgivare:
Rian museum
Licens:
CC-BY
Platsinformation:
Bildkvalite:
Läs mer här FAQ
i Tryck din egen poster
Har du ett eget gammalt fotografi du skulle vilja förstora och göra en poster av? Det skulle exempelvis kunna vara en bild från din barndom, ett porträtt av din farfar, den där fina bilden från ett fotoalbum hos din mormor eller kanske en bild från huset du bor i.
Bildretuschering och förstora bilder
Reproduktion och reparation av ditt foto - vi ökar upplösning samt förbättrar ljussättning och skärpa på alla bilder innan tryck! Vi kan även hjälpa dig att ta bort repor, fläckar och skador samt återställa gulnade bilder. Skriv ett mejl till oss efter du lagt din beställning om du har speciella önskemål.
Så här gör du för att ta en bild av ditt gamla foto
Tänk på att ha kontrast mellan fotot och bakgrunden samt undvik ljus ovanifrån för att minska skuggor och reflektion när du fotograferar den gamla bilden. Du kan också ladda ner appen Fotoskanner från Google som hjälper dig skanna ditt foto på bara några sekunder. När du har fotograferat den gamla bilden laddar du upp bilden här och designar din poster.