Titel:
exteriör
Beskrivning:
Svartvitt fotografi av fem män i kostym gåendes i vad som troligtvis är ett hamnområde. De är utspridda i bildens förgrund men alla är på väg åt samma håll - åt höger i bild. Mannen som går sist har en resväska i sin högra hand. Mannen i mitten har solglasögon på och har en jacka hängandes över sin vänstra underarm. I bakgrunden syns en man gående med en cykel. En bit framför honom, åt höger i bild, står en tågvagn. I bakgrunden finns byggnad upphöjd på pelare. En stor balkong skjuter ut från den. På balkongen står det ett stort antal personer. Många lutar sig mot räcket. Under byggnaden syns ytterligare två män gå åt höger i bild. Bakom dem, längst till vänster under byggnaden, står en byggställning.
År:
Fotograf / Konstnär:
Utgivare:
Helsingborgs museer
Licens:
CC-PDM
Platsinformation:
Bildkvalite:
Läs mer här FAQ
i Tryck din egen poster
Har du ett eget gammalt fotografi du skulle vilja förstora och göra en poster av? Det skulle exempelvis kunna vara en bild från din barndom, ett porträtt av din farfar, den där fina bilden från ett fotoalbum hos din mormor eller kanske en bild från huset du bor i.
Bildretuschering och förstora bilder
Reproduktion och reparation av ditt foto - vi ökar upplösning samt förbättrar ljussättning och skärpa på alla bilder innan tryck! Vi kan även hjälpa dig att ta bort repor, fläckar och skador samt återställa gulnade bilder. Skriv ett mejl till oss efter du lagt din beställning om du har speciella önskemål.
Så här gör du för att ta en bild av ditt gamla foto
Tänk på att ha kontrast mellan fotot och bakgrunden samt undvik ljus ovanifrån för att minska skuggor och reflektion när du fotograferar den gamla bilden. Du kan också ladda ner appen Fotoskanner från Google som hjälper dig skanna ditt foto på bara några sekunder. När du har fotograferat den gamla bilden laddar du upp bilden här och designar din poster.